به میزبانی ستاد اجرایی فرمان امام انجام شد؛

برگزاری اولین جلسه بررسی پیشرفت واکسن کرونا در ایران با حضور نمایندگان سازمان بهداشت جهانی/ نماینده WHO در منطقه: از موفقیت‌های علمی محققان ایرانی شگفت‌زده شدم

کد خبر: 11473

با حضور ویدئوکنفرانسی نمایندگان ارشد سازمان بهداشت جهانی در منطقه و نماینده این سازمان در تهران، وزیر و مقامات وزارت بهداشت ایران و تیم های تحقیقاتی واکسن، اولین جلسه بررسی پیشرفت تولید واکسن کرونا در ایران برگزار شد.

در این برنامه که در محل نمایشگاه دائمی ستاد اجرایی فرمان امام برگزار شد، آخرین دستاوردهای محققان ایرانی در خصوص پلتفرم‌های ساخت واکسن، از جمله ۶ پلتفرم اختصاصی بخش دارویی ستاد اجرایی فرمان امام مورد بررسی قرار گرفت و محققان در این خصوص با یکدیگر به تبادل اطلاعات پرداختند.

سعید نمکی وزیر بهداشت در این مراسم ضمن تقدیر از برگزاری این مراسم به همت ستاد اجرایی فرمان امام گفت: به زودی ایران به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در ساخت واکسن کرونا در جهان شناخته خواهد شد.

وی افزود: پلتفرم واکسن در چند شرکت ایرانی از جمله در بخش دارویی ستاد اجرایی فرمان امام فاز اول و دوم را با موفقیت پشت سر گذاشته و در حال گذراندن فاز سوم هستند.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: از سازمان بهداشت جهانی انتظار داریم ما را که در اوج تحریم های ظالمانه، قدم های بزرگ علمی در این خصوص برداشتیم را حمایت کرده و با تسریع بخشیدن در مراحل نهایی، به تولید واکسن در ایران و توزیع آن در منطقه کمک کند.

وی افزود: بخش های متعددی در ایران از جمله معاونت علمی ریاست جمهوری، بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام و شرکت های دانش بنیان به طور شبانه‌روزی مشغول تحقیق بر روی واکسن هستند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه این‌مژده را داده‌ایم که در ساخت واکسن گام بزرگی برداشته شده افزود: از ۱۲ شرکت ما ۸ شرکت مراحل موثری دارند و ۴ شرکت بزودی وارد مراحل تست انسانی میشوند.

در ادامه این برنامه نمایندگانی از 6 شرکت ایرانی که پلت‌فرم های آنان در خصوص واکسن کرونا مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته، به بیان دستاوردهای خود در خصوص مراحل مطالعاتی ساخت و آزمایش و تست واکسن کوید19 پرداختند.

در بخشی از این برنامه احمد المنظری، مدیرکل منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت در ارتباطی ویدئوکنفرانسی گفت: همه ما از شنیدن موفقیت‌های علمی محققان ایرانی شگفت‌زده شدیم.

وی افزود: در چندین کشور دنیا از روش های گوناگونی برای ساخت این واکسن تحقیقات علمی در حال انجام است اما یکی از روش هایی که در ایران در حال پیگیری است، کاملا جدید و منحصربه فرد است و امیدواریم محققان این شرکت از طریق سلول های بنیادین و سلول درمانی بتوانند به توفیقات نهایی دست پیدا کنند.

کریستوف هملمن، نماینده سازمان بهداشت جهانی در تهران نیز در بخش دیگری از این مراسم ضمن قدردانی از برگزاری این جلسه، گفت: از پیشرفت های علمی و دارویی در ایران خوشحالم و اینکه میبینم در ایران از همه روش ها و پلت‌فرمها برای ساخت واکسن کوید 19 استفاده میشود، نشانه آن است که ایجاد محدودیت های سیاسی تأثیری در مسیر پیشرفت علمی ندارد.

هملمن افزود: شرایط ویروس کرونا به گونه‌ای است که فعلا نمیشود منتظر واکسن کرونا طی یکی دوماه آینده بود و لذا اصلی‌ترین کاری که همه باید بکنند، قطع زنجیره انتقال از طریق تردد و ملاقاتهای کمتر و رعایت مسائل بهداشتی شخصی است.

وی خاطرنشان کرد: مشتاقم از دستاوردهای دارویی و مطالعاتی محققان ایرانی از نزدیک بازدید کنم و شاهد تکرار اینگونه جلسات باشم.

حمیدرضا جمشیدی، رئیس هیئت مدیره گروه دارویی ستاد اجرایی فرمان امام نیز در پایان این برنامه گفت: به دستور دکتر مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام تمام بخش های این ستاد برای مقابله با ویروس کوید 19 و حمایت از مردم در برابر این بیماری و رفع خلأها و کمبودها بسیج شده‌اند و تولید واکسن هم یکی از اقداماتی است که در مجموعه دارویی ستاد از 6 طریق و به صورت شبانه‌روزی و بی‌وقفه در حال پیگیری است و به مرحله نهایی بسیار نزدیک شده و در صورت حمایت وزارت بهداشت و سازمان جهانی بهداشت میتواند در رسیدن به قدم پایانی تسریع پیدا کند.

وی افزود: امید داریم واکسن اثر بخش و بی‌خطر را به جامعه ارائه کنیم و مایه دلگرمی چشمان منتظر انسانی‌هایی که منتظر تلاش محققان ما در ایران و منطقه هستند باشیم.