با حضور عسگری معاون ستاد اجرایی فرمان امام در خراسان جنوبی ایستگاه تحقیقات شتر و گونه‌های مرتعی بجد افتتاح شد

به گزارش ایرنا این ایستگاه بخشی از زنجیره طرح هاب (مرکز منطقه‌ای) شتر بوده که توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در استان در حال اجرا است.این ایستگاه که به مرکز به‌نژادی شتر معروف است، به عنوان بخش پیشران طرح هاب شتر فعالیت می‌کند و ظرفیت پرورش ۵۰۰ شتر شیرده صنعتی را دارد.

به گزارش ایرنا این ایستگاه بخشی از زنجیره طرح هاب (مرکز منطقه‌ای) شتر بوده که توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در استان در حال اجرا است.

این ایستگاه که به مرکز به‌نژادی شتر معروف است، به عنوان بخش پیشران طرح هاب شتر فعالیت می‌کند و ظرفیت پرورش ۵۰۰ شتر شیرده صنعتی را دارد.

ایستگاه بجد با هدف تولید گونه‌های برتر ژنتیکی شتر برای گله‌های روستایی، انجام تحقیقات درخصوص گونه‌های مرتعی بوم استان و توسعه آنها، تولید علوفه و شیر برای مصرف استان، ایجاد مرکز پیشران در نوآوری و فناوری در پرورش شتر، تولید گونه‌های مرتعی و نیز ایجاد زیرساخت‌های پژوهشی برای دانشجویان و مرکز تحقیقات کشاورزی راه‌اندازی شده است.

معاون اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در حاشیه افتتاح این مرکز که معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار و جمعی از مسوولان استانی هم حضور داشتند، گفت: خراسان جنوبی مزیت‌هایی دارد که ستاد اجرایی از دو تا سه سال قبل تصمیم گرفت برای این مزیت‌ها سرمایه‌گذاری کند.

علی عسگری در جمع خبرنگاران یکی از این مزیت‌ها را زنجیره ارزش شتر و دام اعلام کرد و افزود: مرکز به‌نژادی و اصلاح نژاد شتر، کشتارگاه‌های دام، مراکز پرورش شتر و مراکز قرنطینه بخشی از این پروژه‌ها است که برخی افتتاح شده و برخی نیز به‌زودی تکمیل و افتتاح می‌شود.

وی بیان کرد: در حوزه اشتغال نیز در زمینه پرورش شتر و دام تاکنون ۲۵۰ میلیارد تومان بنیاد برکت در استان خراسان جنوبی هزینه کرده و امید است سال آینده مجموع طرح‌های اشتغالزایی دو برابر شود.

معاون اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) اظهار داشت: امیدواریم سرمایه‌گذاری هلدینگ کشاورزی ستاد در حوزه پرورش شتر و دام سال آینده دو برابر شود و  این منطقه را به هاب شتر کشور تبدیل کنیم.

وی با اشاره به ایجاد پنج هزار فرصت شغلی تصریح کرد: پنج هزار طرح اشتغال در خانواده‌ها اجرایی شده و امیدواریم سال آینده این ظرفیت دو برابر شده و به ۱۰ هزار طرح برسد.

طرح ایجاد مرکز منطقه‌ای پرورش شتر (هاب) سال ۱۳۹۸ با هدف افزایش ارزش افزوده و اشتغالزایی در قالب انعقاد تفاهم‌نامه‌ای بین استانداری خراسان جنوبی و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در این استان اجرا شد.

خراسان جنوبی با دارا بودن ۳۰ هزار نفر شتر، دومین استان دارای جمعیت شتر است که براساس آخرین آمار رسمی سالانه یک هزار و ۲۰۰ تن گوشت و یک هزار و ۵۰۰ تن شیر خام شتر در این استان تولید می‌شود.

با اجرای طرح هاب شتر هشت هزار فرصت شغلی در استان خراسان جنوبی ایجاد می‌شود و ظرفیت تولید محصولات نیز به ۲۵ هزار تن خواهد رسید

کد خبر 3183

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =