تولید محصول گرانقیمت و ارزشمند کاندنسیت (+C۵) در مجتمع اتان‌گیری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام در عسلویه/

به همت متخصصین داخلی و با استفاده از تکنولوژی و دانش به روز ملی - جهانی در مجتمع استحصال اتان‌ ستاد اجرایی فرمان امام در شهرستانهای مهر و عسلویه، محصول کاندنسیت (+C۵) به تولید انبوه رسید.

به گزارش روابط عمومی شرکت پالایش پارسیان سپهر وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام در سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها، صبح امروز از نخستین محصول مجتمع استحصال اتان در شهرستانهای مهر و عسلویه با نام تجاری (+C۵) رونمایی شد.

در ادامه آمده: این محصول یکی از میعانات غنی و گرانقیمتی است که با استفاده از تکنولوژی مدرن و روز دنیا جداسازی شده و برای تولید بنزین و سوخت "های‌تک" کاربرد و استفاده دارد.

این گزارش می‌افزاید: گاز طبیعی که از مخازن گازی استحصال می‌شود عمدتاً حاوی حجم قابل ملاحظه‌ای میعانات گازی یا هیدروکربنهای مایع است که عمدتاً از پنتان و هیدروکربن های سنگینتر مانند سی۵پلاس تشکیل شده وبه شیوه‌های مختلف قادر به تبدیل به نفت سفید، بنزین، سوخت جت و... هستند.

 در ادامه تأکید شده: میعانات گازی تولیدی پالایش پارسیان سپهر بدلیل نداشتن H۲S و مرکاپتان، و همچنین پایین بودن مقدار آب  و جداسازی گوگرد از آن نه تنها جزو شفاف‌ترین محصولات در این حوزه میباشد بلکه به همین دلیل با جلوگیری از تولید آلاینده‌ها دارای ارزشهای زیست محیطی نیز میباشد.

در حال حاضر در کشور با احتساب منابع عرضه شده در پالایشگاه‌های گاز، روزانه چیزی در حدود ۵۵۰ هزار بشکه میعانات گازی تولید و عرضه میشود که بخش عمده‌ای از آنها مستقیما صادر و باعث ارزآوری میشود که پیش بینی میشود تا پایان سال ۱۴۰۰ ظرفیت تولید میعانات گازی در کشور به ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه افزایش پیدا کند.

گفتنی است طرح ملی و عظیم اتان‌گیری از گاز طبیعی در شهرستان مُهر استان فارس و عسلویه بوشهر توسط ستاد اجرایی فرمان امام در هفته‌های اخیر توسط رئیس‌جمهور بصورت رسمی افتتاح شد و روزانه ظرفیت دریافت خوراک ۷۵ میلیون مترمکعب گاز از پارس جنوبی را داراست.

در این مجتمع  ۵۰۰ هزار مترمکعب گاز دی اکسید کربن از گاز طبیعی گرفته میشود و تولیدات آن سالانه ۳.۳ میلیون تن انواع ال‌پی‌جی و کاندنسیت است که ۲ میلیون تن از این محصولات (اتان، بوتان، میعانات شیرین و پروپان) صادر خواهد شد که مبلغ قابل توجه یک میلیارد دلار ارزآوری در سال برای کشور خواهد داشت.

کد خبر 1476

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =