اولین محموله انبوه "واکسن ایرانی کرونا" رسید، ۳۰۰ هزار دوز کوو ایران برکت آماده تحویل به وزارت بهداشت

اولین محموله واکسن ایرانی کرونا به میزان ۳۰۰ هزار دوز، رونمایی و آماده تحویل به وزارت بهداشت شد.

صبح امروز نخستین محصول انبوه تولیدشده واکسن " کوو ایران برکت" در مراسمی با حضور رئیس ستاد اجرایی فرمان امام، رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، استاندار البرز، نماینده مردم کرج در مجلس در محل کارخانه تولید واکسن در شهرک شفافارمد کردان، رونمایی و آماده تحویل به وزارت بهداشت شد.

محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام در آیین رونمایی از این محموله گفت: زحماتی که همکارانم در این ۱۵ ماه گذشته در بخش‌های مختلف ستاد اجرایی فرمان امام کشیدند قابل توصیف نیست؛ عمده مدیران ستاد، ۱۵ ماه است که حتی یک روز نیز به مرخصی نرفته‌اند.

وی افزود: سایتی که برای تولید واکسن کرونا راه‌اندازی شده به بزرگترین کارخانه تولید واکسن در منطقه تبدیل خواهد شد؛  

وی افزود:در این مدت هرجا وزارت بهداشت اعلام نیازی در حوزه دارو تجهیزات پزشکی کرد، بلافاصله ورود کردیم و با کمک دانشمندان نخبه جوان‌مان در کوتاهترین زمان ساختیم و به وزارت بهداشت تقدیم کردیم.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام با بیان این‌که این ستاد، محور اصلی رفع مشکلات ۵ تا ۶ سرفصل در کرونا بوده است، گفت: در زمینه تولید ماسک، وقتی ظرفیت تولید کل کشور ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار ماسک در روز بود، ما کارخانه تولید ماسک با ظرفیت ۵ میلیون ماسک در روز را طی ۲۳ روز راه‌اندازی کردیم، در زمینه تولید کیت تشخیص کرونا به دلیل تحریم دچار مشکل در واردات بودیم اما دانشمندان ستاد اجرایی فرمان امام ظرف دو تا سه هفته تست‌های تشخیص سریع کرونا را ساختند و در طرح شهید سلیمانی در سراسر کشور به کار گرفته شد.

مخبر با اشاره به موفقیت‌های به دست‌آمده در زمینه تولید داروهای کاربردی در درمان کرونا تصریح کرد: در هرکجای دنیا که احتمال اثربخشی دارویی در درمان کرونا بود ما به تولید آن پرداختیم و در یک و نیم ماه توانستیم رمدیسیور را که در بازار سیاه به قیمت ۸۰ میلیون تومان فروخته می‌شد به قیمت ۶۰۰ هزار تومان در اختیار مردم قرار دهیم.

وی با اشاره به تجهیزات کارخانه تولید واکسن ستاد اجرایی تاکید کرد: در این مجموعه قادر به تولید واکسن‌های DNA و ساب یونیت و هر واکسن پیشرفته و پیچیده دیگری هستیم.

مخبر افزود: به جز کوو ایران برکت از ۶ مسیر دیگر مانند mRNA، DNA مزانشیم، ساب یونیت و ... تولید واکسن کرونا را دنبال می‌کنیم و همگی این ۶ پلتفرم تست‌های حیوانی را پشت سر گذاشته و به مرحله تست انسانی رسیده‌اند و به محض اینکه واکسن mRNA توسط وزارت بهداشت تایید شود آن را نیز تولید می‌کنیم.

مخبر گفت: ما در اردیبهشت ماه یک میلیون واکسن تولیدشده را تحویل وزارت بهداشت خواهیم داد که زمان‌بندی مصرف آن توسط خود وزارت بهداشت تعیین می‌شود، در خردادماه ۳ تا ۴ میلیون دوز، در تیرماه ۱۰ تا ۱۲ میلیون دوز، در مردادماه ۲۰ میلیون و تا شهریور ماه حداقل ۳۰ میلیون دوز واکسن کرونا تحویل وزارت بهداشت خواهیم داد.

وی افزود: مراحل تست انسانی کوو ایران برکت در فاز یک و دو با موفقیت به اتمام رسیده و ایمنی آن رسما تأیید شده و فاز سوم مطالعات بالینی هم در ۶ شهر کشور در حال انجام است.

 محمدرضا شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و دارو و معاون وزیر بهداشت نیز با بیان این‌که حامل پیام تشکر و سپاس وزیربهداشت برای این دستاورد بزرگ ستاد اجرایی فرمان امام در خصوص تولید انبوه واکسن کرونا و تحقق این آرزوی ارزشمند هستم، ادامه داد: خدا را شاکرم که در سرزمینی زندگی می‌کنم که مهد تبدیل تهدیدها به فرصت‌هاست؛ از ستاد اجرایی فرمان امام که در تمام این مدت هرجا به گره و مشکلی خوردیم به کمک وزارت بهداشت آمد، تشکر می‌کنم.  

معاون وزیر بهداشت افزود: تحریمها قراربود وضعیت دارو و درمان را در ایران به زمین بزند، اما باتلاش نهادهایی مانند ستاد اجرایی فرمان امام نه‌تنها این اتفاق نیفتاد بلکه در حوزه تولید و خودکفایی دارو سربلند شدیم و امروز بعد از ۱۰۰ سال در جمع ۵ کشور تولیدکننده واکسن کرونا هستیم.

وی تأکید کرد: برآوردمان این است که تا فروردین‌ماه سال آینده، ظرفیت تولید ۱۹۷ میلیون دوز واکسن کرونا در کشور ایجاد شود که به جرات میگویم این یک معجزه است.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: تا چند هفته آینده محموله‌های میلیونی واکسن را از تولیدکنندگان داخلی از جمله شفافارمد خواهیم گرفت و واکسیناسیون عمومی با واکسن ایرانی را در خردادماه آغاز خواهیم کرد.

وی تأکید کرد: از این پس سیاست ما تأمین واکسن از تولیدکنندگان داخلی است.

مینو محرز، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا نیز در این مراسم گفت: دانشمندان جوان ایرانی در این مجموعه ماه‌هاست به خانه‌های خود نرفته‌اند و توانسته‌اند به تولید اولین واکسن ایرانی کرونا بپردازند و همه این دستاوردها به دلیل حضور مدیران عالم و هوشمند در ستاد اجرایی فرمان امام است.

وی افزود: به مردم میگویم دیگر نگران نباشید، واکسن ایرانی کرونا هم به میدان آمد، با خیال راحت بزنید، من خودم هم چون به کیفیت آن اطمینان پیداکردم واکسن را تزریق کردم و بعنوان یک ایرانی افتخار میکنم بخاطر ساخت این کارخانه مجهز و بزرگ تولید واکسن در کشورمان، با راه‌اندازی این کارخانه دیگر هیچ کمبودی در حوزه تولید واکسن نخواهیم داشت.

عزیزالله شهبازی، استاندار البرز نیز با بیان اینکه یکی از مولودهای مقدس سال ۱۳۵۷ ستاد اجرایی فرمان امام بود، گفت: این ستاد بالنده و پرفروغ است و هرجا نیاز بوده به کمک ملت ایران آمده و از امکاناتی که در اختیار دارد به نحو مطلوب استفاده کرده است.

وی با اشاره به راه اندازی کارخانه تولید ماسک در دوران کرونا طی ۲۳ روز، افزود: ستاد اجرایی فرمان امام در بحث کمک‌های معیشتی و سیل و زلزله و واکسن کرونا هم فعال بود و در همه این زمینه‌ها سربلند شده است.

وی ادامه داد: شهرک دارویی برکت به منطقه ویژه اقتصادی تبدیل شده است و امیدواریم قطب دارویی کشور شود.  

حدادی، نماینده مردم البرز در مجلس شورای اسلامی نیز در بخش دیگری از مراسم رونمایی از محموله واکسن انبوه ایرانی گفت: امروز سجده شکر به‌جا می‌آورم بابت دستاورد بزرگ و ملی ستاداجرایی فرمان امام که تحت شدیدترین تحریمها، توانستند عزت مردم ایران راحفظ کنند و نخستین واکسن کرونا را بسازند.

وی افزود: این زمینی که در آن هستیم یک قطعه بیابان در کرج بود که با تدبیر دکترمخبر و مدیریت جهادی و انقلابی‌شان به یک شهرک دارویی تبدیل شد و هر روز یک افتخار جدید توسط دانشمندان جوان‌مان در آن ثبت میشود.

وی با اشاره به کیفیت تولید واکسن و رعایت زمان‌بندی در نظر گرفته شده برای تولید آن، گفت: هر ماه که وارد شهرک دارویی برکت می‌شویم تحول و پیشرفت ویژه‌ای می‌بینم که نشانگر اهمیت اعتماد به جوانان دانشمند ایرانی است و به همه ثابت کرد اعتماد به توان داخلی و خودباوری جواب می‌دهد.

گفتنی است در مراسم امروز، یک محموله شامل ۳۰۰هزار دوز واکسن کرونا در حضور معاون وزارت بهداشت بارگیری و آماده تحویل شد.

کد خبر 1479

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =