افتتاح ۳ خوابگاه دانشجویی دخترانه در کشور توسط ستاد اجرایی فرمان امام

به همت بنیاد ۱۵ خرداد وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام، ۳ خوابگاه دخترانه دانشجویی جدید در دامغان، ارومیه و سنندج احداث و تحویل وزارتخانه‌های علوم و بهداشت شد.

ظهرامروز (سه‌شنبه) آئین افتتاح و بهره‌برداری از ٣ خوابگاه دانشجویی دخترانه دانشگاه‌های ارومیه، سنندج و علوم‌پزشکی دامغان با حضور وزیر علوم، معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان امام، مدیران‌عامل گروه تدبیر و بنیاد ۱۵خرداد و معاون وزیر بهداشت در محل نمایشگاه دائمی ستاد اجرایی فرمان امام برگزار شد.

در این مراسم وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سخنانی گفت: بهترین سرمایه‌گذاری در کشور، هزینه برای آینده‌سازان و نخبگانی است که نیروی انسانی و سرمایه اصلی کشور را خواهند ساخت.

محمدعلی زلفی‌گل افزود: از دکتر مخبر و ستاد اجرایی فرمان امام واقعا متشکرم بابت بر عهده گرفتن مسئله ساخت خوابگاه‌های دانشجویی دختران و رفع دغدغه خانواده‌ها و دانشجویان، آنهم در شرایطی که ستاد درگیر پروژه‌های بزرگ و ملی متعدد دیگری است که هر کدام یک پروژه عظیم به حساب می‌آیند.


وزیر علوم ادامه داد: نهضت ساخت خوابگاه را باید به یک فرهنگ عمومی تبدیل کنیم و سایر خیرین و نهادها را هم به این سمت بیاوریم، دشمن میداند که اگر ایران در زمینه علم و فناوری دست برتر را پیدا کند شکست‌ناپذیر میشود، پس باید با تمام توان به این سمت پیش برویم همانطور که بعد از انقلاب با سرعت قابل قبولی به جلو رفته‌ایم.

او با بیان اینکه اگر ما هزینه لازم را برای توسعه علم و فناوری، کارآفرینی و اشتغالزایی صرف کنیم، بلا شک با کشورهای پیشرفته هیچ اختلافی نخواهیم داشت، افزود: ما از نعماتی برخورداریم که دنیای پیشرفته آن را ندارد ما از تمدن، تاریخ و ریشه‌ای برخورداریم که بسیاری از کشورهای پیشرفته آن را ندارند.

وزیر علوم ادامه داد: دشمن ما یقین دارد که جمهوری اسلامی دنبال سلاح هسته‌ای نیست بلکه میدانند زمینه هسته‌ای ایران پایه‌ای برای دیگر علم‌ها و افق‌های آینده علم است.

زلفی‌گل با اشاره به اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران در منطقه رتبه اول را دارد، ادامه داد:  در بدو انقلاب ١٧٠ هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی و بعضاً کارشناسی‌ارشد داشتیم اما امروز بالغ بر ١۵٠ هزار دانشجوی دکتری شاغل به تحصیل داریم.  

زلفی‌گل تأکید کرد: در حال حاضر تعداد اعضای هیأت علمی به ٨٠ هزار نفر رسیده و دانشگاه‌های ما در آسیا و رنکینگ دنیا سری در سرها دارند و نشان میدهد سرمایه‌گذاری ایران در بخش علمی مؤثر بوده است.

او با اشاره به اینکه طبق برنامه توسعه ششم باید بخشی از درآمد ناخالص ملی را صرف تحقیقات می‌کردیم که طبق آمار کمتر از نیم‌درصد آن صرف تحقیقات شده است، افزود: این میزان نشان می‌دهد آنطور که شایسته است سرمایه‌گذاری انجام نشده و دولت سیزدهم مصمم است که در این مبحث ورود جدی و متفاوتی کند و به طور کل برای ایجاد جهش در این زمینه به همکاری نهادهایی مانند ستاد اجرایی فرمان امام نیازمندیم.

معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان امام نیز در این مراسم ضمن تبریک هفته وحدت و ایام ولادت پیامبراعظم (ص) گفت: در راستای تأکیدات رهبر معظم انقلاب و دستور دکتر مخبر عملیات احداث خوابگاه‌های دانشجویی بنیاد ١۵ خرداد ساخت کامل ١۴ خوابگاه را طی تفاهم با وزارت علوم و بهداشت متعهد شده است، افزود: تا امروز ۵ خوابگاه جدید دانشجویی افتتاح کردیم، سال گذشته دو خوابگاه در شهرکرد و نیشابور و امروز خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌های ارومیه، سنندج و دانشگاه علوم پزشکی دامغان را افتتاح و تحویل دولت خواهیم داد.

سیدمصطفی سیدهاشمی در ادامه گفت: کل ظرفیت این ١۴ خوابگاه ۳ هزار و ١٠٠ نفر است و ٧٠ هزار مترمربع زیربنای خوابگاه‌هاست، ۶ خوابگاه برای دانشگاه‌های وزارت بهداشت و ٨ خوابگاه متعلق به وزارت علوم است.

وی با بیان اینکه خوابگاه‌هایی که امروز افتتاح شد ظرفیت ٧۴٠ نفری دارد و زیربنای آن ١۶ هزار و ۵٠٠ متر مربع است افزود:  ١٣٠ میلیارد تومان برای ساخت و تجهیز این ۳ خوابگاه هزینه شده و عملیات ساخت خوابگاه‌های دانشگاه‌های بجنورد، علوم پزشکی و خلیج فارس بوشهر هم به پایان رسیده و آماده تجهیز است.
 
سیدهاشمی تصریح کرد: خوابگاه دانشگاه اراک، علوم پزشکی بیرجند، علوم پزشکی قائن، تربت حیدریه، دانشگاه بندرعباس و مراغه نیز براساس زمان‌بندی انجام شده پایان امسال و بهار سال آینده افتتاح خواهند شد.

معاون ستاد اجرایی فرمان امام تأکید کرد: این خوابگاه‌ها با استفاده از مدرن‌ترین استانداردهای فنی طراحی و ساخت شده است که شامل اتاق تلویزیون، مطالعه، سالن ورزشی، اتاق مهمان و سالن ملاقات جهت رفاه و بهره‌برداری دختران دانشجو انجام شده است.

سید هاشمی افزود: خوشبختانه سامانه‌ای در بنیاد ۱۵ خرداد راه‌اندازی شده که مردم و خیرین بتوانند به هر میزانی که می‌خواهند کمک کنند و کمک‌شان به اسم خودشان ثبت شود، خوشحالم که اعلام کنم ظرف ١۴ ماه با استفاده از این سامانه ٣١٣ میلیارد تومان با کمک مردم و خیرین جمع‌آوری شده که نشان می‌دهد این سامانه، سامانه‌ای قوی بوده و خیرین نیز به خوبی به میدان آمدند که این مبالغ صرف احداث مدارس، خوابگاه‌ها، بیمارستان‌ها، اشتغالزایی و سایر طرح‌ها در مناطق محروم میشود.

در ادامه این مراسم در ارتباطی ویدئوکنفرانسی با  ۳ استان کردستان، آذربایجان‌غربی و سمنان خوابگاه‌های دانشجویی جدید افتتاح شدند.

کد خبر 2602

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =