افتتاح 100 مدرسه جدید همزمان با آغاز سال تحصیلی، ایجاد 10هزار شغل برای کولبران، تولید 5میلیون دست لباس و تولید 45هزار تن گوشت قرمز و سفید تا پایان سال

از ایده‌های کارآفرینان و ایده‌پردازان در زمینه‌های ایجاد اشتغال برای کولبران در استان‌های مرزی، تولید پوشاک و پرورش آبزیان استقبال می‌کنیم.

امیرحسین مدنی مدیرعامل بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام صبح امروز در نشستی رسانه‌ای با بیان این مطلب، سه رویداد ملی این بنیاد شامل ایجاد اشتغال برای کولبران استان‌های مرزی (کاک برکت)، تولید پوشاک (چرخ برکت) و پرورش آبزیان (دریای برکت) در سال جهش تولید را تشریح کرد.

مدنی در این مراسم که در نمایشگاه دائمی ستاد اجرایی فرمان امام در تهران برگزار شد گفت: بنیاد برکت طی انتشار فراخوانی از تمامی کارآفرینان و ایده‌پردازان برای ارایه ایده‌های کارشناسی شده و خلاقانه درباره این سه رویداد ملی دعوت به‌عمل آورده است.
 
وی با اشاره به گذشت 13 سال از فعالیت‌های بنیاد برکت گفت: بنیاد برکت با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر ساخت 1000 مدرسه و محرومیت زدایی از 1000 روستا از سوی ستاد اجرایی فرمان امام تشکیل و آغاز به‌کار کرد.

مدنی در تشریح اقدامات بنیاد برکت در حوزه‌های مختلف اظهار داشت: در حوزه عمرانی و زیربنایی قرارداد ساخت 1900 مدرسه را داریم که 1250 مدرسه را به بهره‌برداری رسانده‌ایم. 150 مدرسه را نیز هفته آینده و همزمان با آغاز سال تحصیلی افتتاح خواهیم کرد. در ضمن، تا پایان سال جاری 100 مدرسه دیگر نیز آماده پذیرش دانش‌آموزان خواهد بود.

مدیرعامل بنیاد برکت ادامه داد: 1100 مجموعه فرهنگی، 240 مرکز جامع سلامت و 12 بیمارستان با 2 هزار تختخواب را به بهره‌برداری رسانده‌ یا در دست اقدام داریم. 47 هزار واحد مسکن محرومین را نیز در دست ساخت داریم که 18 هزار مسکن را تحویل داده‌ایم. همچنین به 1000 نقطه روستایی آب‌رسانی کرده‌ایم.

وی با تأکید بر این‌که عمده فعالیت‌های بنیاد برکت در حوزه اشتغال‌زایی است عنوان کرد: بر اساس آمار سال 1350، روستاییان 70 درصد جمعیت کشور را تشکیل می دادند که این رقم در حال حاضر به 25 درصد رسیده، ضمن این‌که، وضعیت تولید در روستاها شرایط خوبی ندارد و روستاییان حتی نمی‌توانند مایحتاج مورد نیاز خود را تامین کنند، در حالی که در گذشته، هم برای خود تولید داشتند و هم برای شهرها.

وی افزود: از آن‌جایی که مبحث تولید در بخش امنیت غذایی بسیار مهم است، بنیاد برکت از 4 سال گذشته مطالعاتی را در زمینه ایجاد مشاغل خرد و خانگی انجام داد و سه مدل اشتغال‌زایی اجتماع‌محور شامل سحاب، آسمان و آفتاب را طراحی و عملیاتی کرد. این مدل اشتغال‌زایی از اواسط سال 97 اجرا و همان سال باعث ایجاد 10 هزار طرح و 30 هزار شغل شد.

مدیرعامل بنیاد برکت افزود: در سال 98 نیز 30 هزار طرح عملیاتی شد و امسال نیز 60 هزار طرح اشتغال‌زایی منجر به ایجاد 180 هزار شغل در دستور کار است که از این تعداد، 16 هزار طرح تا به امروز به بهره‌برداری رسیده و در مجموع، تعداد مشاغل خرد و خانگی بنیاد تا پایان سال جاری به 300 هزار شغل می رسد.

وی تاکید کرد: آمار و اسامی افراد شاغل توسط طرح‌های بنیاد برکت با کد ملی و شماره تماس کاملا در دسترس و قابل رصد و راستی‌آزمایی است.

مدنی در توضیح تولیدات و محصولات طرح‌های اشتغال‌زایی خرد و خانگی بنیاد برکت بیان کرد: سال گذشته 16 هزار تن گوشت قرمز با اجرای این طرح‌ها در کشور تولید و باعث کاهش 10 درصدی واردات شد.

مدیرعامل بنیاد برکت با اشاره به واردات سالانه 160 هزار تن گوشت قرمز به کشور خاطرنشان کرد: از آن‌جایی که 45 درصد طرح‌های خرد و خانگی در حوزه پرورش دام سبک و سنگین است، امسال تولید 40 هزار تن گوشت قرمز را هدف‌گذاری کرده‌ایم که 25 هزار تن آن به مشاغل خرد اختصاص دارد.

مدنی میزان سرانه مصرف گوشت سفید و به خصوص آبزیان را در کشور مورد توجه قرار داد و گفت: سرانه مصرف سالانه گوشت آبزیان در دنیا 22 کیلوگرم است که این رقم در ایران به نصف می‌رسد. ما ظرفیت‌های بسیار خوبی برای تولید آبزیان در کشور داریم و 60 درصد تامین گوشت ماهی در دنیا از طریق آبزی‌پروری است.

وی از ورود جدی بنیاد برکت به حوزه پرورش آبزیان خبر داد و تصریح کرد: تولید 5 هزار تن گوشت ماهی در طرح دریای برکت از طریق طرح‌های اشتغال‌زایی خرد پیش‌بینی شده است. به این منظور، 540 مجری و تسهیل‌گر بنیاد برکت آموزش دیده‌اند تا در مناطقی که ظرفیت تولید آبزیان وجود دارد، طرح‌های اشتغال‌زایی مرتبط با پرورش آبزیان را راه‌اندازی کنند. همچنین تولید 5 هزار تن گوشت ماهی نیز از طریق طرح‌های بنگاه‌محور در دستور کار است.

مدیرعامل بنیاد برکت در تشریح طرح چرخ برکت نیز گفت: 5 درصد طرح‌های اجتماع‌محور بنیاد در سال‌های گذشته در حوزه پوشاک و منسوجات بوده است. از سوی دیگر، یک سوم پوشاک کشور از خارج وارد می‌شود که اغلب هم به شکل قاچاق است.

مدنی تاکید کرد: با توجه به حساسیت و تاکیدات مقام معظم رهبری بر مبحث پوشاک ایرانی، برای امسال تولید 5 میلیون دست لباس را در قالب طرح چرخ برکت و از طریق طرح‌های خرد در دستور کار داریم. همچنین به دنبال ایده‌های نو هستیم تا زنجیره تولید در این حوزه تشکیل و کامل شود.

مدیرعامل بنیاد برکت با اشاره به معضل کولبری در کشور بیان کرد: کولبران به ناچار به این کار می‌پردازند و میزان قاچاق از این طریق نزدیک به یک درصد کل قاچاق کشور است. هیچ‌کس قصد ضربه زدن به اقتصاد کشور را ندارد و کولبران حاضر هستند با حداقل درآمد، این کار را کنار بگذارند و در کنار خانواده‌هایشان باشند.

وی از استقبال کولبران از اشتغال‌زایی بنیاد برکت خبر داد و افزود: در قالب طرح کاک برکت ایجاد فرصت‌های شغلی برای کولبران سه استان مرزی کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی آغاز شده وبااجرای 3500 طرح، 10هزار شغل برای آنان ایجاد خواهد شد.

مدنی ایجاد فرصت‌های شغلی از طریق مشارکت با واحدهای تولیدی را طرح دیگر بنیاد برکت ذکر کرد و گفت: بنیاد تا به امروز با 360 شرکت مشارکت اقتصادی داشته و در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده است. بنیاد پس از 3 تا 5 سال حضور و مشارکت، از این واحدها خارج شده و سهام خود را به مردم و بخش خصوصی واگذار می‌کند.

مدیرعامل بنیاد برکت تصریح کرد: بنیاد تا به امروز از 250 شرکت خارج شده و سهم خود را واگذار کرده است. بسیاری از این شرکت‌ها سهام‌شان را در بورس عرضه کرده و در حال حاضر، سهم قابل توجهی از بازار سرمایه را به خود اختصاص می‌دهند.
گفتنی است، نشست خبری «سه رویداد ملی بنیاد برکت در سال 99» با حضور امیرحسین مدنی مدیرعامل بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام و معاونان این بنیاد برگزار و جزییات سه رویداد ملی بنیاد برکت در زمینه‌های ایجاد اشتغال برای کولبران استان‌های مرزی (کاک برکت)، تولید پوشاک (چرخ برکت) و پرورش آبزیان (دریای برکت) و سایر فعالیت‌های بنیاد در حوزه اشتغال‌زایی تشریح شد.

کد خبر 502

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =