افتتاح و راه‌اندازی خدمات پزشکی از راه دور در 23 نقطه محروم کشور به همت ستاد اجرایی فرمان امام

خدمات دوراپزشکی ستاد اجرایی فرمان امام با همکاری وزارت بهداشت در 23 نقطه کشور آغاز به کار کرد.

سعید نمکی وزیر بهداشت عصر امروز در مراسم افتتاح فاز نخست برنامه پزشکی از راه دور که به همت ستاد اجرایی فرمان امام و در دانشگاه‌های منتخب علوم پزشکی راه‌اندازی شد، گفت: امروز یکی از زیباترین روزهای زندگی من از دو جهت است، اول اینکه آمار مرگ و میر کرونا در کشور به سمت دو رقمی شدن پیش می‌رود هرچند افزایش سفرها ذهن ما را مشوش کرد، از سوی دیگر شاهد انقلاب در نظام سلامت هستیم که در این راستا از همکارانمان در ستاد اجرایی فرمان امام تقدیر می‌کنم.

وی افزود: در سال های پس از انقلاب دستاوردهای زیادی در نظام سلامت داشتیم، امروز وقتی حرف از سیستان و تایباد و مناطق مرزی میشود یاد روزهای سخت این مناطق می‌افتم، امروز اتصال طبیب عمومی به متخصص را در دورترین نقاط مرزی کشور داریم و معتقدم انقلاب در نظام ارائه خدمت کشور شروع شد و این موضوع پایه‌گذار حرکت بزرگ ملی است.

وزیر بهداشت عنوان کرد: در بسیج ملی کرونا بزرگترین ابزار پرونده الکترونیک سلامت و طب دیجیتال و دوراپزشکی بود، در وزارت بهداشت و ستاد اجرایی فرمان امام اتفاق خوبی رخ داد، که این اتفاق منجر به اعتلای کیفی و کاهش نیاز به نیروهای تخصصی در اقصی نقاط کشور است.

وی خاطرنشان کرد: مردم همواره تقاضا دارند در مناطق محروم نیروی متخصص خدمت ارائه دهد که امروز با توسعه دوراپزشکی این امر محقق می‌شود. این امر منجر به توسعه عدالت در سلامت در مناطق محروم کشور می‌شود.

نمکی گفت: در خیز دوم تجربیات بیمارستان‌های مسیح، شیراز، امام خمینی باعث شد تا در موج دوم‌ بیماری را در برخی استان‌ها کنترل کنیم، فاصله بین بستری و مرگ در منحنی‌های جدید زیاد بود که این موضوع نشان از افزایش تجربه پزشکان دارد و تله‌مدیسین نیز کمک زیادی به تحقق این امر کرد.

وی ادامه داد: روزهای سختی را از لحاظ منابع مالی داریم که این شیوه کمک زیادی به صرفه‌جویی اقتصادی ما می‌کند، از سویی تلاش می‌کنیم از این شیوه برای آموزش‌ها استفاده کنیم. با آموزش از راه دور در صفحه موبایل افراد می‌توانیم آنها را بیمه کنیم و این طرح بین مردم برود و شیوه زندگی آنها اصلاح شود.

تولید روزانه سه میلیون ماسک

در ادامه این مراسم، سیدمصطفی سیدهاشمی معاون ستاد اجرایی فرمان امام  اظهار داشت: امروز شاهد افتتاح آزمایشی 23 نقطه در امر خدمات دوراپزشکی هستیم، یک سال است که پیگیر این امر هستیم و از دانشگاه‌های منتخبی که با ما همکاری داشتند تشکر و قدردانی می‌کنیم.

وی افزود: بین علوم پزشکی و ارتباطات باید مدیریت تکنولوژی را داشته باشیم و در این راستا باید زیرساخت‌هایی نظیر پرداخت، ارائه خدمت و حفظ امنیت بیمار مد نظر قرار گیرد، ستاد اجرایی این موضوع را از سال ۹۲ راه‌اندازی کرد و در آن ایام این طرح به دلیل خلأقانونی و عدم اهتمام وزارت بهداشت ناقص ماند.

سیدهاشمی افزود: با حضور دکتر نمکی این امر فراموش شده روی میز قرار گرفت و ستاد به عنوان یکی از کمک کنندگان به مناطق محروم با کمک وزارت بهداشت این طرح را ادامه داد تا در هزینه‌های بیمار و حمل و نقل صرفه‌جویی شود و پزشک متخصص با پزشک منطقه محروم و بیمار در مناطق محروم ارتباط داده باشد.

معاون ستاد اجرایی فرمان امام ادامه داد: تا امروز ستاد اجرایی هزار میلیارد تومان برای مقابله با کرونا اختصاص داده، در زمینه تولید ماسک نیز روزانه ۳ میلیون ماسک تولید می‌کنیم، 2 میلیون ماسک نیز به داوطلبان کنکور ارائه دادیم، در هیات ها نیز ۵ میلیون ماسک رایگان توزیع شد که این موضوع از افتخارات ستاد است.

تله‌مدیسین هزینه درمان را کاهش می‌دهد

در ادامه مراسم، قاسم جان‌بابایی معاون درمان وزارت بهداشت ضمن تشکر از حمایت‌های وزیر بهداشت و ستاد اجرایی فرمان امام در راه اندازی پروژه تله‌مدیسین گفت: حدود یک سال است که ستاد اجرایی فرمان امام این پروژه را با همکاری وزارت بهداشت آغاز کرده است.

وی افزود: این کاری پیچیده بود و تمام اجزای پزشکی باید در قالب پزشکی از راه دور تعریف می‌شد، گام نخست به عنوان یادمان شهدای سلامت کلید زده شد، پزشکی از راه دور شامل خدماتی مثل مشاوره، گزارش رادیولوژی از راه دور و ... است و مهم‌ترین هدف کاهش بار مراجعات بیماران و درمان آنهاست.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: ما ۵۶۰۰ خدمت پزشکی داریم که برای برخی از آنها این خدمت انجام شده و جلسات راه‌گشایی با نظام پزشکی، سازمان های بیمه گر و انجمن‌ها داشتیم، که از این پس بیمه‌ها می‌توانند پرداخت‌ها را نیز به صورت الکترونیک انجام دهند.

جان‌بابایی گفت: برای ارائه این خدمات ستادهای کشوری پاد راه‌اندازی شد و امیدواریم به زودی بتوانیم خدمات تله‌رادیولوژی را در سراسر کشور راه‌اندازی کنیم.

معاون وزیر بهداشت افزود: می‌توانیم‌ در تمام آی سی یو ها دستگاه ویزیت از راه دور را قرار دهیم، این خدمت برای مناطق محروم راه‌اندازی شده است و امیدواریم با همت ستاد اجرایی فرمان امام شاهد استقرار کلینیک‌های ویژه دانشگاهی باشیم و بتوانیم ارائه خدمات خاص برای سکته‌های قلبی و مغزی انجام دهیم.

وی با اشاره به نقش تله‌مدیسین در کاهش هزینه‌های بیماران تصریح کرد: در برنامه گام نخست خدمات دوراپزشکی کشور، چهار دانشگاه منتخب مشهد، البرز، کهگیلویه و بویراحمد، ایرانشهر، زابل، لرستان، هرمزگان و بم با راه اندازی خدمات مشورت تخصصی و ویزیت از راه دور، این گام را به صورت آزمایشی آغاز می‌کنند تا از ابتدای پاییز با اطمینان از آمادگی کامل همه زیرساختها، نیروی انسانی لازم، تجهیزات، و چرخه های پشتیبانی مورد نیاز، وارد چرخه گسترده گام اصلی ارایه خدمت شوند.

کد خبر 503

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =