نمایشگاه دهه فجر کارآفرینان بنیاد برکت در کاشان برگزار می‌شود

در ایام دهه فجر چهل و چهارمین سالگرد انقلاب اسلامی نمایشگاه کارآفرینان بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام در کاشان برگزار می‌شود.

معصومه موحدی‌فر تسهیلگر جوان و برتر کشوری که در اولین سال فعالیت خود موفق به دریافت لوح زرین شد در مورد نحوه آشنایی و فعالیت در بنیاد برکت گفت: در سال 1400 فعالیت خود را در بنیاد آغاز کردم. قبل از آن در نهادهای متعدد فرهنگی و جهادی فعال بودم و به دلیل علاقه به محرومیت‌زدایی و کمک به محرومان جذب این نهاد فعال شدم. جدا از حضور در امور عام‌المنفعه مدتی نیز در بهزیستی بودم.

وی در زمینه نحوه کار خود نیز اینگونه توضیح داد: اولویت اصلی من در مناطق محروم حل مشکلات و رفع نیازهای مردم با هدف‌گذاری مهاجرت معکوس به روستا است. جدا از تقاضای فرد، ما به استعدادهای وی و شرایط بومی و محلی توجه داریم و با آموزش، افراد را مشاوره می‌دهیم. وقتی یک روستا در مناطق هدف بنیاد قرار می‌گیرد و متقاضیان اولیه ثبت نام می‌کنند ما برای اهلیت‌سنجی حاضر می‌شویم. در هر روستا یک کارگروه (شامل اعضای شورا، دهیار، امام جماعت، نماینده جهادکشاورزی و دو معتمد) تشکیل می‌شود و با همکاری این کارگروه از بین همه متقاضیان افراد واجد شرایط و اولویت‌دار انتخاب و به بانک معرفی می‌شوند. برتری بنیاد برکت این است که گاهی هیچ نیازی به حضور افراد در بانک نیست و همه مراحل بانکی نیز در روستا انجام می‌شود. با هماهنگی انجام شده در روز مقرر کارمندان بانک در روستا حاضر می‌شوند.

این تسهیلگر در ادامه گفت: در سال قبل 155 طرح داشتم که همه را به طور کامل انجام دادم و امسال نیز 260 طرح دارم که تا کنون 160 طرح به طور کامل انجام شده است و مابقی نیز در حال انجام است. اولویت ما حوزه‌های دانش‌بنیان، صنایع تبدیلی و فرآوری، صنایع تکمیلی و خدمات فنی و تکمیل زنجیره تولید است. شهرستان کاشان بیش از 70 روستا دارد که تاکنون 19 روستا در نقطه هدف بنیاد قرار دارد. این در حالی است که بنیاد برکت دو سال است که به کاشان ورود کرده است. بنیاد به آموزش، راهنمایی و مشاوره توجه دارد. طرح‌های سحاب و آسمان در حال اجرا است. تمرکز ما بر اجرای طرح آسمان است. در طرح سحاب افراد به طور فردی و در طرح آسمان به طور گروهی فعالیت می‌کنند.

موحدی‌فر در ادامه تاکید کرد: عملیاتی کردن طرح آسمان وقت‌گیر و سخت‌تر است و مراحل اهلیت‌سنجی طی 8 جلسه در 4 ماه انجام می‌شود. ولی به دلیل همکاری گروهی و اهمیت تکمیل زنجیره تولید ما بیشتر بر این مدل متمرکز هستیم. اهلیت‌سنجی در مدل سحاب در یک جلسه انجام می‌شود.

این مجری در پایان گفت: در سال گذشته در ایام دهه فجر یک نمایشگاه برای عرضه محصولات کارآفرینان بنیاد برکت برگزار کردیم که باتوجه به استقبال مردم امسال نیز در سطح گسترده‌تر این نمایشگاه را برگزار می‌کنیم. کارآفرینان در همه حوزه‌ها و به ویژه صنایع دستی، کشاورزی، پوشاک، و... با ارائه تولیدات خود به قیمت مناسب در این نمایشگاه حاضر خواهند شد.

کد خبر 5489

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =