بهره‌برداری از بزرگترین مجتمع پرواری شتر در استان مرکزی توسط ستاد اجرایی فرمان امام

بزرگترین مجتمع پرواری شتر در استان مرکزی با ظرفیت پرورش ۴۰۰ نفر شتر در سال در پرندک به بهره‌برداری رسید.

عارف نوروزی معاون ستاد اجرایی فرمان امام و مدیرعامل گروه اقتصادی تدبیر، صبح امروز یکشنبه در آیین بهره‌برداری از این مجتمع در شهر پرندک گفت: این مجتمع در زمینی به وسعت ۱۲۰۰ هکتار، ظرفیت پرورش 400 نفر شتر در سال و تأمین علوفه بدون نیاز به آبیاری از طریق کشت دیم و مرتع دستکاشت را دارد.
وی افزود: با راه‌اندازی این مجموعه ۱۲۰ شغل مستقیم ایجاد می‌شود.
مدیرعامل تدبیر گفت: باتوجه به امکاناتی که ستاد اجرایی فرمان امام فراهم کرده، به افرادی که میخواهند در زمینه پرورش شتر فعالیت کنند، مبلغ ۴۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت میکنیم.
معاون اقتصادی ستاد اجرایی فرمان امام ادامه داد: هم اکنون ستاد اجرایی در استانهای مرکزی، سیستان‌وبلوچستان و خراسان جنوبی در حال سرمایه‌گذاری بر روی پرورش شتر و ایجاد اشتغال از این راه است.
وی با اشاره به ظرفیت بکر استان مرکزی گفت: این منطقه در حال تبدیل شدن به بیابان بود و حدود دو سال در آن هیچ کشتی انجام نمیشد، اما هم‌اکنون در این مجموعه جو، گندم و خارشتر بدون آبیاری کشت میشود که این موضوع باعث استقبال مردم محلی از این موضوع و کشت 2000 هکتار از زمینهای آنها از طریق همین کشت دیم پس از اجرای طرح ستاد اجرایی شده است.
نوروزی خاطرنشان کرد: ستاد اجرایی فرمان امام امسال بیش از ۶۰ هزار طرح خرد و خانگی را در کشور اجرا میکند که ۱۸۰ هزار شغل جدید در مناطق محروم کشور ایجاد خواهدکرد.
همتی مدیرعامل شرکت گسترش توسعه‌گری پردیس نیز در این مراسم گفت: با توجه به اینکه این منطقه آب شوری دارد و کشت دیم سال‌های متوالی در این منطقه متوقف شده بود با مطالعات انجام شده کشت دیم را آغاز کردیم و با کاشت جو توانستیم کمی از شوری آب را کم کنیم.
او با بیان اینکه در سال اول با توجه به نزولات جوی ۱۸۰ تن محصول برداشت کردیم اما از بذر آن برای توسعه و وسعت بیشتر استفاده کردیم، افزود: سال گذشته ۵۶۰ هکتار به صورت دیم زیر کشت گندم و جو رفت.
همتی افزود: پیش‌بینی می‌کنیم با سرمایه‌گذاری ستاد اجرایی فرمان امام بتوانیم ظرفیت پروار شتر را به ۳۵ میلیون نفر در سال برسانیم.
در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام مجدی‌زاده امام‌جمعه شهر پرندک گفت: با تأکید قرآن بر خلقت شتر در سوره غاشیه این نکته حائز اهمیت است که تاکنون در کشور اهمیت کمی به پروار کردن شتر شده است اما این اقدامات از جمله اقداماتی است که میتواند برای توسعه اقتصادی کشور مؤثر باشد.
امام جمعه شهر پرندک با بیان اینکه در سال جهش تولید دنبال گام‌های موثر برای امور اقتصادی و منفعت بیشتر مردم هستیم، گفت: اقدامات ستاد اجرایی فرمان امام در سالهای اخیر باعث جهش تولید و اشتغالزایی در کشور شده که تمرکز این اقدامات در مناطق محروم و کم‌برخوردار، قابل تقدیر و تشکر است.
کد خبر 552

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =