ایجاد ۱۲۰ هزار شغل توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام تا پایان امسال/ وزیر اقتصاد: کاری که میکنید مقدس است

مدیرعامل بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) از ایجاد ۴۰ هزار طرح اشتغال‌زایی و ۱۲۰ هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم تا پایان سال جاری خبر داد.

آیین افتتاحیه سومین دوره آموزش تسهیلگران اقتصادی- اجتماعی با حضور فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصاد و دارایی، عارف نوروزی مدیرعامل گروه توسعه اقتصادی تدبیر، محمد ترکمانه مدیرعامل بنیاد احسان، مرتضی اکبری مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران و امیرحسین مدنی و محمود عسکری‌آزاد مدیرعامل و رییس هیات مدیره بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) برگزار شد.

مدیرعامل بنیاد برکت در این مراسم با بیان‌ این‌که یکی از رسالت‌های اصلی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) ایجاد اشتغال در مناطق محروم و روستایی است، اظهار داشت: برای این منظور به مدت ۲ سال مطالعاتی بر روی مدل‌های اشتغال‌زایی در مناطق روستایی انجام و در نهایت، مدل اقتصادی اشتغال‌زایی اجتماع‌محور طراحی و عملیاتی شد.

امیرحسین مدنی افزود: هم‌اکنون ۴۳۰ مجری و تسهیلگر در ۲۸ استان کشور مشغول به فعالیت هستند و تا به امروز ۱۸ هزار طرح اشتغال‌زایی را در این مناطق اجرایی کرده‌اند. همچنین اجرای ۴۰ هزار طرح تا پایان سال جاری در دستور کار است که ایجاد ۱۲۰ هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم را به همراه خواهد داشت.

وی سرمایه انسانی را محور توسعه در جامعه ذکر کرد و گفت: تسهیلگران، سرمایه انسانی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) محسوب می‌شوند و نمادی از یک حرکت انقلابی و جهادی در ستاد هستند.

مدیرعامل بنیاد برکت با تاکید بر این‌که تسهیلگران سفیران اشتغال ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) هستند، در بیان ویژگی‌های یک تسهیلگر خوب تصریح کرد: داشتن روحیه جهادی، مهم‌ترین و شاخص‌ترین ویژگی یک تسهیلگر است. هر تسهیلگر به عنوان یک نیروی جهادی باید در هر زمان و مکانی که به او نیاز باشد، حضور پیدا کند. نمونه بارز این مساله، حضور تسهیلگران بنیاد برکت در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی است.

وی افزود: این مشاغل با سرمایه‌های کم و توسط خود مردم ایجاد می‌شود. همچنین اجرای این طرح‌ها ایجاد معیشت پایدار را به دنبال دارد. اجرای ۱۸ هزار طرح اشتغال‌زایی اجتماع‌محور تا به امروز، نه تنها موجب پایداری مردم شده که حتی باعث مهاجرت معکوس به روستاها شده است.

مدنی حضور زنان را در این طرح‌ها یادآور شد و افزود: زنان جامعه نقش محوری در اجرای این طرح‌ها دارند. ۴۱ درصد از ۱۸ هزار طرح اشتغال‌زایی بنیاد برکت توسط بانوان به مرحله اجرایی درآمده است.

وی رونق تولید را از دیگر نتایج اجرای طرح‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکت برشمرد و عنوان کرد: در یکسال گذشته با اجرای این طرح‌ها ۸ هزار تن گوشت تولید و ۵ درصد کسری کشور در این زمینه جبران شده که پیش بینی می‌کنیم تا پایان سال به ۱۰ درصد برسد، همچنین ۱۲ هزار مترمربع فرش هم در قالب این طرح‌ها بافته شده است. 

گفتنی است، سومین دوره آموزش تسهیلگران اقتصادی- اجتماعی بنیاد برکت به مدت یک هفته با همکاری دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران و با حضور ۱۶۰ تسهیلگر در مجتمع فرهنگی آموزشی آدینه برگزار می‌شود. شرکت‌کنندگان در این دوره در قالب ۵۰ ساعت آموزشی با مفاهیم تبیینی، تسهیلگری و کارآفرینی آشنا می‌شوند. آموزش آیین‌نامه‌های طرح‌های اجتماع‌محور، مبانی و روش‌های تسهیلگری و نحوه ارتباط و مشارکت با مردم، بازاریابی، کسب و کارهای روستایی از طریق شبکه‌های مردمی، گروه‌های جهادی و سازمان‌های مردم‌نهاد از جمله مباحث مطرح در این دوره آموزشی است. تسهیلگران پس از گذراندن این دوره آموزشی در ۲۸ استان، ۱۷۶ شهرستان و ۸ هزار روستای کشور به خدمات‌رسانی مشغول خواهند شد.

وزیر اقتصاد در افتتاحیه سومین دوره آموزش تسهیلگران بنیاد برکت:
توانمندسازی جامعه تنها راه مقابله با تحریم‌هاست/ کاری که شما میکنید مقدس است.

وزیر اقتصاد با اشاره به فعالیت‌های بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در راستای توانمندسازی جامعه گفت: تنها راه مقابله با تحریم‌ها توانمندسازی مردم است.

فرهاد دژپسند در آیین افتتاحیه سومین دوره آموزش تسهیلگران اقتصادی- اجتماعی بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) گفت: وجود تسهیلگران نشانه این واقعیت است که بنیاد برکت به دنبال تصدی‌گری نیست، کاری که شما انجام می‌دهید، هم مقدس است و هم توجیه اقتصادی و اجتماعی دارد.

وزیر اقتصاد افزود: در هفت ماهه امسال ۲۴ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته‌ایم و واردات کالاهای اساسی نیز ۲۳ درصد رشد داشته است.

وی با طرح این پرسش که برای بهبود معیشت مردم چه باید کرد گفت: ما باید ماهی گرفتن را یاد بدهیم و الان یک گام جلوتر هستیم و درست کردن تور ماهی را آموزش می‌دهیم. اولین آموزش این است که فردی که به دنبال توانمندسازی می‌گردد را با داشته‌هایش آشنا کنیم و ما به جای توزیع کالا و پرداخت نقدی که همیشه نیازمند را محتاج دیگران می‌کند، باید اعتماد به نفس و قدرت استفاده از داشته‌های خود را به آنها بیاموزیم.

وی یادآور شد: باید به فردی که دنبال تولید و اشتغالزایی است،‌ مسیر را نشان دهید و منابع مالی براساس مسیری که طی کرده است به آن اختصاص یابد.

دژپسند با اشاره به تحریمها گفت: راهی که ترامپ و امثال ترامپ را سرجایشان می‌نشاند این است که مردم و محرومین را توانمند کنید و در ابتدا زیرساخت‌های لازم باید درست شود.

وی افزود: در هفت ماهه امسال ۲۴ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته‌ایم و واردات کالاهای اساسی ۲۳ درصد رشد داشته است. در این مدت ۸۴۰ هزار اشتغال خالص ایجاد شده که محصول کار همین دستگاه‌ها و مردم است.

کد خبر 809

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =